Teraz jest 2018-07-20, 19:21
Zmień rozmiar tekstu
PolishPub.pl Polacy w Kerry, Irlandia

Podróże

Wypożyczenie auta na Kerry Airport

Wycieczki po Irlandii, informacje o dobrych połączeniach z Polską i wszystko z tym związane.

Pilnie potrzebna informacja!

Postprzez Ryba Piła » 2006-05-14, 17:33

Przepraszam, to znowu ja. No więc ląduję na lotnisku Kerry Airport 26 maja o 18.20 (lot ze Stansted). Niestety mój potencjalny pracodawca akurat ma dyżur i nie jest w stanie odebrać mnie z lotniska. Zaleca wynajęcie auta. Na stronie internetowej Kerry Airport jest dużo wypożyczalni, najtaniej, z tego co patrzyłem, wypożycza Dan Dooley a najwyższe ceny są w Europcar. Dooley za Focusa na 2 dni żąda koło 70 euro zaś Europcar 200 euro za Punto.
Mam ważne pytania, bo nigdy nie wypożyczałem auta w Irlandii (pomijając fakt, że nigdy w Eire nie byłem ;) ):
1/ Czy faktycznie ten Dooley jest najtańszy czy może przeoczyłem jakieś lepsze oferty?
2/ Każda wypożyczalnia żąda prawka ważnego od co najmniej 2 lat. Mój problem polega na tym że właśnie odbieram nowiutkie prawko (obowiązkowa wymiana dokumentów w Polsce) no i data wystawienia będzie świeżutka... nie wiem czy zostawią mi stary dokument po przedziurawieniu dziurkaczem (tak zrobili z paszportem i dowodem osobistym) czy zabiorą. Tak czy owak WAŻNE prawo jazdy będzie wystawione w połowie maja 2006... Może więc najprościej odebrać nowe prawo jazdy dopiero PO powrocie z Eire, ale czy uznają mi tutaj stare papierowe polskie prawo jazdy?
3/ Co ważnego powinienem wiedzeć o irlandzkim ruchu drogowym? Trasę z lotniska do Waterville wydrukowałem sobie już ze stronki Michelina ale jakie czyhają pułapki na przybysza z kraju gdzie kierownice są po normalnej stronie? ;)
Z góry dziękuję za odpowiedź i serdecznie pozdrawiam mieszkańców pięknego hrabstwa Kerry! :)
I'LL BE BACK!
Ryba Piła
Bywalec
Bywalec

Reklama

Autem po Kerry - co trzeba wiedzieć wypożyczając samochód

Postprzez ostry » 2006-05-14, 21:17

Stawka €70 za auto na 2 dni to naprawdę dobra cena i nie wiem, czy znajdziesz gdzieś taniej. Spróbuj jeszcze spytać w Hertz'u - oni mają program partnerski z Ryanairem (zakładam, że nim lecisz) i często są zniżki, jeśli podasz numer rezerwacji Ryanair podczas rezerwowania auta.

Co do prawa jazdy to się nie przejmuj - nie chodzi tu o datę wydania dokumentu, tylko jak długo masz to prawko (kiedy je zdałeś) - tu zakładam, że będzie to jakaś odległa data. Znajduje się ona z tyłu nowego dokumentu i zawsze możesz ją wskazać, gdyby mieli jakieś obiekcje. Sprawa związana jest z irlandzkim systemem zdawania na prawo jazdy - do pierwszych dwóch lat tu można jeździć na "prvisional driving licence" co oznacza, że dopiero się uczysz jeździć i nie masz jeszcze zdanego egzaminu na "full driving licence".

Czym natomiast należałoby się przejąć, to fakt, że podczas wypożyczenia chyba zawsze musisz zostawić numer karty kredytowej jako zabezpieczenie pożyczki auta. Jeśli takowej nie posiadasz, to będziesz musiał prawdopodobnie zapłacić depozyt. Wiem tylko, że może to być znaczna kwota, jednak nigdy sam nie musiałem jej płacić (ze względu na kartę), więc o szczegóły najlepiej dowiedzieć się osobiście rezerwując auto.

Na co musisz koniecznie uważać gdy już usiądziesz za kółkiem na drogach Kerry, to zdecydowanie na irlandzki styl jazdy. Długo by opisywać, co to oznacza, ale bądź ostrożny i porzuć wszelką logikę ;-)
Dodam tylko, że jazda po zmierzchu na długich światłach i przeciwmgielnych halogenach, gdy Ty nadjeżdżasz z naprzeciwka należy do normy.
ostry
Administrator
Administrator

Re: Wypożyczenie auta na Kerry Airport

Postprzez Ryba Piła » 2006-05-21, 13:04

Myślę że to ważna informacja dla podróżujących po Kerry.
Najtaniej można wypożyczyć auto, korzystając z usług www.autoeurope.com
To nie jest jakaś konkretna wypożyczalnia tylko taki pośrednik, który ma podpisane umowy z różnymi wypożyczalniami. Dzięki dużej liczbie klientów dostaje spore rabaty i może zaoferować naprawdę przyzwoite ceny, różniące się bardzo od regularnych ofert i nie zawierające opłat dodatkowych (np. za wydanie auta z punktu na lotnisku, za co niektóre wypożyczalnie lubią sobie dorzucać parę groszy).
Skorzystałem więc z ich oferty i przebili nawet Dan Dooley - za wypożyczenie auta kompaktowego u Hertza za ich pośrednictwem na przyszły weekend zapłaciłem 57,45 euro. Porównajcie to z regularną ceną Hertza!
Jako ciekawostka - jest to 3x taniej niż wypożyczenie auta na taki sam okres w Polsce! Do sprawdzenia! :)
Kończąc ten post bardzo proszę Polską Społeczność w Kerry o nie wychodzenie na ulicę pomiędzy 26 a 28 maja, gdyż będę wtedy tutaj jeździł! Szkoda by Was było... :mrgreen:
Ostatnio edytowano 1970-01-01, 01:00 przez Ryba Piła, łącznie edytowano 1 raz
I'LL BE BACK!
Ryba Piła
Bywalec
Bywalec

Postprzez artur » 2006-05-21, 22:10

Znam przypadek ze auto zarezerwowano przez internet (z karta) na Kerry Airport a zamiast prawa jazdy wzieli Licencje na wozek widlowy (z fotografia) - i na szczescie nic sie nie stalo. Radzil bym dokladnie przestudiowac punkty o ubezpieczeniu na wypadek kolizji-pierwszy raz jadac po lewej stronie jezdni nie jest tak latwo (pamietaj ze na rondzie ustepujesz wszystkim z prawej strony) a i na rozdrozach nie zawsze sa znaki informacyjne a czasami to tylko po irlandzku.
artur
Moderator
Moderator

Postprzez Ryba Piła » 2006-05-31, 13:40

Byłem i przeżyłem!
Oczywiście wykupienie dodatkowego ubezpieczenia za 13 euro dziennie bardzo się przydało, bo lewe lusterko w nowiutkim Focusie leciutko się uszkodziło o jakiś cholerny murek, których tam pełno przy drogach. ;) W każdym razie gość wypożyczając mi auto pocieszył mnie że po wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia mogę sobie Forda całkiem skasować bez tzw "udziału własnego" który w przeciwnym wypadku wynosi 4000 eurów.
Jednak nie mogę powiedzieć że było bezboleśnie. Już pomijam jazdę po innej stronie, idzie się przyzwyczaić, to nie problem. Problemem jest że pierwszego dnia sięgałem do gałki zmiany biegów wciąż niewłaściwą ręką. :)
Cofanie nie było takie złe, choć prawidłowo ustawiłem lusterka dopiero drugiego dnia. Ruch taki jak u nas. Są spokojni kierwowcy są i wariaci. Tak jak i u nas, wariaci używają głównie BMW. :) Ciekawe są zwężenia jezdni gdzie znak USTĄP jest z obu stron!!! :) Liczą na to kto grzeczniejszy? Rzeczywiście niemal każdy ci macha i mruga na bocznych drogach. Miłe to jest.
Ogólnie oznakowanie trochę gorsze niż w Polsce. Jakość dróg bardzo różna. Można władować się w niewinnie wyglądającą kałużę która okazuje się sporą dziurą. Ale w sumie - było fajnie!
No i czas zacząć się przyzwyczajać! :)
Załączniki
DSC04866mały.jpg
Oto droga ostatniej kategori nat zatoką Baliskellings. Podłą jakość nawierzchni kompensują cudne widoki! :)
DSC04866mały.jpg (131.65 KiB) Przeglądane 10617 razy
Ostatnio edytowano 1970-01-01, 01:00 przez Ryba Piła, łącznie edytowano 1 raz
I'LL BE BACK!
Ryba Piła
Bywalec
Bywalec

Powrót do Podróże